poniedziałek, 11 stycznia 2016

Astrologia a Tarot (część 1)


Wielu z nas czytało, a być może niektórzy w dalszym ciągu czytają gazetowe horoskopy, które tak naprawdę niewiele mają wspólnego z rzetelną prognozą astrologiczną. Jeszcze do niedawna były one regularne drukowane w większości gazet i tygodników. W ten sposób wydawcy zachęcali czytelników do kupowania swoich tytułów, którzy byli ciekawi, "co jest im pisane w gwiazdach, co ich spotka w najbliższym czasie". Znając datę urodzenia, możemy sprawdzić, w jakiej długości ekliptycznej znajdowało się wówczas Słońce, czyli mówiąc prościej - możemy określić znak Zodiaku "przypisany" osobie, która wtedy przyszła na Świat. Nie wszyscy pamiętają, że pojawiając się tu - na Ziemi, mamy do spełnienia pewną, indywidualną misję, przepracowanie "życiowych lekcji", których głównym celem jest rozwój duchowy. Z realizacją tych misji - mówiąc najdelikatniej - nie jest zbyt dobrze. Jest wiele dróg duchowego rozwoju. Nie jest ważne, czy osoba realizuje swój rozwój poprzez jedną z wielu religii (egzoterykę), wiedzę filozoficzną, ezoterykę, czyli tzw. wiedzę tajemną, która jest jedną z bardzo wielu dziedzin naukowych, równie ważną jak wiedza akademicka, z czym nie wszyscy naukowcy się zgadzają. Ale to jest ich problem.  

Różne dziedziny tzw. "nauk tajemnych" (ezoterycznych) są ze sobą powiązane, wzajemnie się przenikają, tworząc spójną, logiczną całość. Chcę przedstawić bardzo wąski wycinek powiązań astrologii i Tarota. Obydwie te nauki (podkreślam - nauki!) są niezwykle rozległe, a na ich dokładniejsze poznanie trzeba poświęcić wiele lat życia, ale naprawdę warto, gorąco zachęcam. W tym i następnym artykule, chcę w bardzo prosty sposób przedstawić powiązania znaków Zodiaku z kartami Tarota. Ten artykuł dotyczy Wielkich Arkanów, następny będzie poświęcony Małym Arkanom. Oczywiście, treść obydwu artykułów dla tarocisty, czy astrologa, może okazać się niezwykle banalna, ale nie są one do nich adresowane. Być może artykuły te zachęcą kogoś (niewtajemniczonego) do bliższego zainteresowania się, poznania astrologii, czy Tarota. 

Są różne sposoby łączenia elementów astrologii z Wielkimi Arkanami Tarota. Można zadać pytanie: Który ze sposobów jest najlepszy?  Myślę, że nie ma lepszych i gorszych - wszystkie są dobre. JEWGIENIJ KOLESOW w swojej książce "Podstawy Tarota" w załącznikach zamieścił tabelkę, która nas interesuje, ale... jest ona nieco skomplikowana jak na nasze potrzeby. Autor poszczególnym arkanom (a jest ich 22) przypisał: 12 znaków Zodiaku, 7 planet i 3 Żywioły.  Ponadto zadbał o bardzo ważny szczegół - umieścił 22 litery alfabetu hebrajskiego, z których każda jest podporządkowana konkretnemu Wielkiemu Arkanowi Tarota. Informacja ta jest niezwykle cenna (podstawowa) dla osób zajmujących się Kabałą a także dla tarocistów, ale tych bardziej zaawansowanych. Pan FLAVIO ANUSZ, znawca Tarota, w swojej książce "Tarot - praktyka mistrza" (na str. 64) przedstawił system bardzo czytelny i prosty, który posłużył mi do wyjaśnienia powiązań astrologii i Wielkich Arkanów Tarota. Postaram się przybliżyć istotę tego systemu, który pozornie wydaje się być skomplikowany, ale po bliższym jego poznaniu, jest banalnie prosty. 

Karty Tarota "przemawiają" do nas obrazami.  Jest wiele interesujących talii, stąd wybór tej najbardziej odpowiedniej nie był łatwy. Ostatecznie, zdecydowałem się na wykorzystanie talii Victorian Romantic Tarota, czyli Tarota Wiktoriańskiego, który wyróżnia się piękną grafiką, stonowaną kolorystyką i dużą ilością szczegółów, symboli, które pobudzają naszą wyobraźnię, za którą odpowiada prawa (podświadoma) półkula mózgu. W talii Tarota Wiktoriańskiego są trzy karty, których obraz znacznie różni się od kart standardowych - ogólnie stosowanych, a są nimi: karta Mag, Koło Fortuny i Wieża. By uniknąć myślowego chaosu, obok tych kart zamieściłem dodatkowo karty z talii Pictorial Key Tarot, których obraz można określić, jako klasyczny.  


Przechodząc do głównego wątku tego artykułu, postaram się (w kilku zdaniach) przedstawić założenia, jakie mi przyświecały stosując widoczny poniżej rodzaj przekazu; mam na myśli zarówno treść a także jego wizualną stronę. Być może na pierwszy rzut oka wszystko wygląda skomplikowane, ale jak wspomniałem wcześniej - jest niezwykle proste. Przyjęto, że pierwszym znakiem Zodiaku jest Baran, któremu jest przypisany pierwszy Wielki Arkan - Mag i jedenasty Arkan - Moc; drugim znakiem Zodiaku jest Byk, któremu odpowiada Drugi Wielki Arkan - Arcykapłanka i Dwunasty Arkan - Powieszony; trzecim znakiem Zodiaku są Bliźnięta, któremu przypisano Trzeci Arkan - Władczyni i Trzynasty Arkan - Śmierć, ... itd.

Obok znaku Zodiaku znajdują się dwie karty, które są mu przypisane. Pierwsza - jest elementem pasywnym, druga stanowi element aktywny. Obydwa te elementy są ze sobą ściśle związane. Dążą one do stanu równowagi. Nadmiar jednego elementu sprawia deficyt drugiego i odwrotnie. Powoduje to, że oprócz napięć powstaje "coś nowego", twórczego. Stąd prosty wniosek: ,,Bez napięć rozwój byłby niemożliwy". 

Pod kartami zamieszczam krótkie charakterystyki znaków Zodiaku. Są one niekonwencjonalne - pisane wierszem. Zaczerpnąłem je z "Wesołego Horoskopu" znakomitego astrologa LESZKA SZUMANA. Należy traktować je poważnie, chociaż sam tytuł sugeruje coś innego. Charakterystyki znaków Zodiaku Mistrz ujął w rymy dla łatwiejszego ich zapamiętania. Tego rodzaju praktyki, jak dobrze pamiętam, stosował mój nieodżałowany belfer, matematyk, pan Krzyżanowski. 

Poniżej w bardzo uproszczonej formie zamieszczam przesłanie (znaczenie) Arkanu i nazwę archetypu, który jest bardzo pomocny przy analizie poszczególnych kart. Baran > Mag - Siła

Baran żywotny, gnany niepokojem, - Biegnie przez życie niezrażony znojem.
Drogę ma prostą nieskomplikowaną, - Jasno widoczną, niezagmatwaną.
Jest nieodrodnym Marsa dzielnym synem. - Aktywność swoją unaocznia czynem.
Entuzjazm jego jest wręcz zaraźliwy, - Stosunek do rozwagi pogardliwy.
Impet, porywczość, nieopanowanie - Niejedno utrudniają mu zadanie.
Choć bywa głośny, szorstki, chropowaty, - Ceni go władza, podwładni, kamraty.
Żadnych wartości Baran nie przecenia, - Ważne mu to, co jeszcze do zrobienia.

Mag [archetyp Czarodziej] - aktywność, intelekt, poznawanie świata, panowanie nad sobą i nad światem, siła woli.
Siła [archetyp Siła] - moc, walka z przeciwnościami, przezwyciężanie siebie, sport, praca fizyczna, chęć posiadania dzieci.
--------------------
* Karta Mag (w czerwonej ramce) pochodzi z talii Pictorial Key Tarot.


***

Byk > Arcykapłanka - Powieszony

Byk w ascendencie jest konserwatywny. - Nieco ciężkawy, powolny i sztywny.
Przewodnia cecha to zastanowienie - Jak znaleźć sposób, by uchować mienie.
W postępowaniu łagodność, rozwaga, - W planach życiowych mu dużo pomaga.
Tu występują niezbyt, chociaż liczne, - Piękne kwalifikacje artystyczne.
Na zewnątrz znak ten cichy i spokojny, - Gdy wpadnie w furię zdolny jest do wojny.
Jego despotyzm jest dyplomatyczny, - Woli wywierać raczej wpływ psychiczny.
Opanowany i zgodny na oko - Wszelakie emocje tkwią w Byku głęboko.

Arcykapłanka [archetyp Dziewica] - wtajemniczanie, przyjaźń, powiernictwo, intuicja, synteza, zespolenie, opieka, spokój, ulga.
Powieszony [archetyp Oświecenie] - spokój, odcięcie od świata, medytacja, ofiara, melancholia, smutek, niespełniona miłość, ucieczka od odpowiedzialności, planowanie. ***

Bliźnięta > Władczyni - Śmierć

Bliźniak na wschodzie to typ rozwinięty, - Wszystkiego ciekaw, bystry i pojętny.
Chętnie przyswaja sobie wiadomości, - Co mu przychodzi bez większych trudności.
Do głębszej myśli braknie mu skupienia. - Nieraz ofiarą pada roztargnienia.
Inteligencji nikt mu nie zaprzeczy, - Chciałby od razu wiedzieć tysiąc rzeczy.
Żywy, dowcipny, komunikatywny, - Wszystkowiedzący oraz receptywny.
Wszędzie ceniony, bo miły, rozmowny, - Choć może nieco bywa powierzchowny.
Kto chce ostatnie poznać wiadomości, - Bliźniaka sobie niech zaprosi w gości.

Władczyni [archetyp Matka] - praktycyzm, kobiecość, matka-siostra-żona, macierzyństwo, piękno, przyroda.
Śmierć [archetyp Śmierć] - odnowienie, nowy etap życia, odcięcie się od starych układów, nowe znajomości, perspektywy, lęk, bojaźń, ciężka choroba, śmierć. ***

Rak > Cesarz - Umiarkowanie

Choć mu niejedno leży na wątrobie, - Rak jest spokojny i zamknięty w sobie.
Znakiem tym rządzą bodźce uczuciowe, - Zmienne nastroje są wiec tu typowe.
Ale że gnębią liczne go opory, - Do okazania uczuć nigdy nie jest skory.
W pracy ambitny oraz drobiazgowy, - Tak, więc pracownik z niego jest wzorowy.
W życiu Rakowi nieco brak śmiałości - Wiec go fantazja nosi po przeszłości,
Dość znane cechy: ostrożność i dbałość, - Dalej staranność, trema i nieśmiałość.
Figura zgrabna u młodego Raka - Dość wcześnie zmienia się u nieboraka.

Cesarz [archetyp Ojciec] - dominacja, przywództwo, ojciec-brat-mąż, szef, autorytet, męskość, odwaga, skupienie, dobra rada, pomoc, wielkoduszność.
Umiarkowanie [archetyp Anioł] - wstrzemięźliwość, przyjaźń, ciepło, bezpieczeństwo domowe, domatorstwo, chęć zespolenia, miłość fizyczna. ***

Lew > Arcykapłan - Diabeł

Samopoczucie Lwa jest naturalne, - I dla każdego łatwo spostrzegalne.
Życiowe plany ma wyolbrzymione, - Niejeden własną przyjąłby koronę.
Lew żądny władzy chciałby kimś dowodzić, - Być naczelnikiem, za kogoś uchodzić.
Patrząc do lustra widzi swe zalety, - Od „ja” zaczyna rozmowy, niestety.
Dla otoczenia uprzejmy i grzeczny, - Protekcjonalny, życzliwy, serdeczny.
Jest oczywiste, że najwyżej w cenie, - Stoi u niego władza, dowodzenie.
Lecz gdy z rozmachu raz wpadnie w przesadę, - Wówczas bezsprzecznie grozi mu upadek.

Arcykapłan [archetyp Święty] - religia, nauczanie, moralność, poświęcenie, akceptacja, podróż, poznanie.
Diabeł [archetyp Diabeł] - egoizm, materializm, totalitaryzm, autodestrukcja, czarna magia, złe wpływy, strata, nieszczęśliwa przygoda, niewola.***

Panna > Kochankowie - Wieża

Pannę ścigają w jej życiu zwątpienia. - Dość często miewa stany przygnębienia.
Szuka ostoi, gwarancji, pewności, - Lubi to, co ma cechy stałości.
Dynamika życia Pannę onieśmiela, - Brak jej, więc nieraz radości, wesela.
Rozmachu nie zna, nie ceni, nie lubi. - Często biedaczka w drobiazgach się gubi.
Zawsze każdemu jest pomóc gotowa. - Jej pracowitość bywa przysłowiowa,
Główne jej cechy: pewność, zaufanie, - Nie napotka ciebie z nią rozczarowanie.
Trzeźwa, rozsądna, jak może unika - Braku rękojmi, hazardu, ryzyka.

Kochankowie [archetyp Amor] - miłość, małżeństwo, chęć ujrzenia kochanej osoby, wybór między dwoma partnerami.
Wieża [archetyp Upadek] - niebezpieczeństwo, katastrofa, utarta stabilności życiowej, strata, wstrząs, frustracja.
--------------------
* Karta Wieża (po prawej stronie) pochodzi z talii Pictorial Key Tarot.


***

Waga > Rydwan - Gwiazda

Waga wesoła, mila, towarzyska - Na czym jej kontakt z otoczeniem zyska.
Rzadko się widzi tutaj oponenta, - Zgoda ze światem dla Wagi rzecz święta.
Jej punkt widzenia w życiu estetyczny. - Podział się waha miedzy: brzydki - śliczny.
Uczucie rządzi jej znajomościami, - Kiedy przebiera miedzy partner(k)ami
Ważną jej cechą jest dostosowanie, - Głównie do siebie czuje przywiązanie.
Cennym atutem jej wygląd, uroda - Oraz ubiory jak wymaga moda.
Cieszy ją piękno, radość i wesele - Niejedna sztuka zawdzięcza jej wiele.

Rydwan [archetyp Wymarsz bohatera] - poskramianie pasji, wyjazd, ważna rozmowa, wieści, konflikt, natłok spraw.
Gwiazda [archetyp Nadzieja] - nadzieja, młodość, harmonia, wdzięk, altruizm, miłość duchowa, upojenie, senność.


***

Skorpion > Sprawiedliwość - Księżyc

Nasz Skorpion bywa trochę zagadkowy. - Opanowany, lecz w duszy bojowy.
Na zewnątrz cierpliwy, znany z wytrwałości - Choć go ponoszą fale namiętności.
Spojrzenie miewa ostre, przenikliwe - Jakby badawczo - zimno - natarczywe.
Umysł w tym znaku jest analityczny, - Skory do nauk, bystry i krytyczny.
Z dolegliwości astrolog wymienia - Grożące moczowo-płciowe uszkodzenia.
Z wygładu jakby nieco jest niezgrabny. - Braki w proporcjach, mało jest powabny.
Znak ten podziwiać można nie bez racji. - Seks jego zdolny jest do sublimacji.

Sprawiedliwość [archetyp Sędzia] - osąd, rozsądzenie, wybór, dobre intencje, dobra ocena, sprawa sądowa o dobrym wyniku.
Księżyc [archetyp Noc] - iluzje, irytacja, napięcie umysłu, wrogowie, odmowa, symulacja, zapaść, sen, błądzenie. 


***

Strzelec > Eremita - Słońce

Łucznik to znak szczególnie dynamiczny. - Sentymentalny, żywy, patetyczny.
Gest, bezpośredniość i pogoda duch - Oto racja, że nietrudno mu o druha.
Plany szerokie ma ten entuzjasta, - A szansom jego optymizm dorasta.
Żołnierskim krokiem i z wzniesioną głową, - Idąc przez życie, postać ma bojową.
Prostolinijny, pełen serdeczności, - Duże poczucie ma sprawiedliwości.
Jego ideał to standard życiowy - Wysoki oraz pełnowartościowy.
Postać Łucznika przystojna i rosła, - Mina wesoła, choć nieco wyniosła.

Eremita [archetyp Mędrzec] - podarunek, ofiara, poszukiwania, perfekcja, penetracja, odkrywanie prawdy, wizyta.
Słońce [archetyp Dzień] - miłość, szczęście, rodzina, dom, pogodzenie, wygrana, radość, powodzenie, radość życia, opieka. 


***

Koziorożec > Koło Fortuny - Zmartwychwstanie

Nasz Koziorożec wałcząc z przeszkodami, - Uderza w nieskupionymi siłami.
Aby pokonać drobne przeciwności - Gromadzi w sobie nadmiar aktywności.
Najbardziej ważny jest mu obowiązek, - Czasem ważniejszy, niż małżeński związek.
Jego ambicja stale go pogania, - Spać mu nie dają praca i starania.
Widząc jak inni cieszą sie z młodości - On w głębi duszy trochę im zazdrości.
A choć właściwie nic na tym nie zyska, - Zacięcie broni swego stanowiska.
I wyrzeczenia traktując jak cnoty, - Choć często nie ma ku temu ochoty.

Koło Fortuny [archetyp Koło Losu] - przemiana, szczęśliwe rozwiązanie, dobry omen, aktywność seksualna, wygrana, traf, fortuna sprzyja.
Zmartwychwstanie [archetyp Zbawienie] - przebaczanie, dobroć, wyrozumiałość, narodziny, wyzdrowienie, wyjście z opresji.  
--------------------
* Karta Koło Fortuny (w czerwonej ramce) pochodzi z talii Pictorial Key Tarot.


***

Wodnik > Głupiec (Wędrowiec) - Świat

Wodnik to typ zazwyczaj sympatyczny, - Miły, wesoły, lekko romantyczny.
Przez życie chadza własnymi ścieżkami - Wiedziony dziwnymi inspiracjami.
Myśl jego lotna i oryginalna, - Czasem ciekawa, czasem nierealna.
Gdy go ogarnie niezdecydowanie - Niepewne jest jego postępowanie.
Trochę wyniosły wobec obcych ludzi, - Rezerwą respekt wokół siebie budzi.
Jego reakcja ma charakter żywy. - Bardzo odporny jest na cudze wpływy.
Że towarzyski jest ten optymista, - Wszyscy go lubią, to rzecz oczywista.

Wędrowiec [archetyp Dziecko] - niefrasobliwość, głupota, niedojrzałość, ekstrawagancja, przygoda, irracjonalizm.
Świat [archetyp Odnaleziony raj] - pełnia, koniec zmartwień, szczęście, pełnia zdrowia, miłość, spotkanie, taniec, zabawa, dar. 


***

Ryby > Świat - Głupiec (Wędrowiec)

Ryba na wschodzie bywa receptywna, - Bierna, subtelna i mało aktywna.
Cicha, spokojna, snuć skora marzenia, - Sukcesy w życiu miewa od niechcenia.
Na obce wpływy często wyczulana. - Medialność w niej zazwyczaj jest wrodzona.
Nieraz ją gnębią niepotrzebne smutki, - Czasem, więc sięgnie po kieliszek wódki.
W życiu jest Ryba nieco bojaźliwa, - Mało odważna, raczej ustępliwa.
W rodzinie, w pracy wykorzystywana, - Źle, gdy dostanie partnera tyrana.
Zalety Ryby ludziom mało znane, - Niestety, rzadko, kiedy doceniane.
Świat [archetyp Odnaleziony raj] - pełnia, koniec zmartwień, szczęście, pełnia zdrowia, miłość, spotkanie, taniec, zabawa, dar.
Wędrowiec [archetyp Dziecko] - niefrasobliwość, głupota, niedojrzałość, ekstrawagancja, przygoda, irracjonalizm. ***

Na zakończenie, wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do źródła - książki pana FLAVIO ANUSZA "Tarot - praktyka mistrza".  Na kilkudziesięciu stronach (64-111) Autor w bardzo interesujący sposób opisuje powiązania Tarota z astrologią. Omawiając poszczególne znaki Zodiaku i wiążąc je z Wielkimi Arkanami ukazuje życiową drogę człowieka. Cały rozdział książki jest "okraszony" ciekawymi fragmentami książek, anegdotami, które dopełniają całości. Polecam. 

Ez[o]  

2 komentarze:

  1. Fajne zodiakowe wierszyki :)


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan Leszek Szuman jest nie tylko cenionym astrologiem, ale wykazał się kunsztem poetyckim. Polecam przeczytać cały "Wesoły horoskop".

      Usuń