wtorek, 28 czerwca 2016

Astrologia a Tarot (część 2)
Po długiej, prawie półrocznej przerwie powracam do mojego bloga, którego zaniedbałem z powodu aktywnej obecności na Facebook'u, "kradnącego" czas, który w moim wypadku jest wyjątkowo cenny, by nie powiedzieć bezcenny. Ale to tak, na marginesie.


Poprzedni artykuł "Astrologia a Tarot, część 1", traktował o powiązaniach astrologii, a ściślej znaków Zodiaku z Wielkimi Arkanami Tarota. Druga część, podobnie jak pierwsza dotyczy powiązań znaków Zodiaku z Tarotem, ale tym razem - z Małymi Arkanami. We wstępie do pierwszej części, dokonałem ogólnego opisu, mającego przybliżyć osobom "niewtajemniczonym", czym jest ezoteryka, czemu ona służy. Zacytuję fragment wstępu z pierwszej części, który dotyczy także tego artykułu. 

Różne dziedziny tzw. "nauk tajemnych" (ezoterycznych) są ze sobą powiązane, wzajemnie się przenikają, tworząc spójną, logiczną całość. Chcę przedstawić bardzo wąski wycinek powiązań astrologii i Tarota. Obydwie te nauki (podkreślam - nauki!) są niezwykle rozległe, a na ich dokładniejsze poznanie trzeba poświęcić wiele lat życia, ale zapewniam, że trud nie pójdzie na marne. Naprawdę warto. W tym i następnym artykule, chcę w bardzo prosty sposób przedstawić powiązania znaków Zodiaku z kartami Tarota. Ten artykuł dotyczy Wielkich Arkanów, następny będzie poświęcony Małym Arkanom. Oczywiście, treść obydwu artykułów dla tarocisty, czy astrologa, może okazać się niezwykle banalna, ale nie są one do nich adresowane. Być może artykuły te zachęcą kogoś (niewtajemniczonego) do bliższego zainteresowania się, poznania astrologii, czy Tarota. Dla łatwiejszego zrozumienia artykułu przygotowałem powyższy wykres, którego podstawą jest schemat horoskopu, z rozmieszczonymi na nim symbolami znaków Zodiaku, zgodnie z kolejnością, jaka obowiązuje w astrologii, tzn. zaczynając od znaku Barana (na wykresie - lewa, górna strona) i dalej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a skończywszy na znaku Ryb, zajmującym miejsce obok znaku Barana (na wykresie - prawa, górna strona).

Każdy znak Zodiaku zajmuje na wykresie 30 stopni kątowych, które podzielone są na trzy części - po 10 stopni. W tym miejscu należy przypomnieć, że znaki Zodiaku dzielimy na: kardynalne, stałe i zmienne. I tak na wykresie znakom kardynalnym przyporządkowane są karty Małych Arkanów z numerami - 2, 3 i 4; znakom stałym - 5, 6 i 7; znakom zmiennym - 8, 9 i 10. Wystarczy popatrzeć na ten wykres, aby odczytać, do której grupy należą poszczególne znaki Zodiaku. 

Np. znak Zodiaku Baran - znak kardynalny, ponieważ przyporządkowane ma karty Małych Arkanów Tarota z numerami - 2, 3 i 4. Z kolei znak Lwa - znak stały (karty 5, 6 i 7). Natomiast Strzelec - znak zmienny, ponieważ ma przypisane karty - 8, 9 i 10. 


Pozostała do wyjaśnienia jeszcze jedna kwestia związana z przyporządkowaniem poszczególnych trzech kart Małych Arkanów, jakie występują w danym znaku Zodiaku. Słońce przebywa w każdym znaku Zodiaku około miesiąca, czyli przez trzy dekady. Wynika prosty wniosek. Pierwsza karta w danym znaku jest przypisana do pierwszej dekady, druga karta - do drugiej dekady i trzecia karta - do trzeciej dekady. 

Dla przykładu posłużę się moją datą urodzenia - 29 lipca. Mój znak zodiaku - Lew (23.07-23.08) znak stały. 29 lipiec to pierwsza dekada znaku Lwa, czyli - Piątka Buław.
Drugi przykład. Stanisław Szozda - były kolarz, urodził się 25 września. Pana Stanisława znakiem Zodiaku jest Waga (23.09-22.10), znak kardynalny. Pierwsza dekada znaku Wagi, czyli Dwójka Mieczy.  


Być może wygląda to nieco skomplikowanie, ale w dalszej części opisu okaże się, że (mówiąc kolokwialnie) nie jest taki straszy diabeł, jak go malują.

* Na wykresie zaznaczyłem planety, które są przyporządkowane poszczególnym kartom, które stanowią dodatkowy element, którego nie będę rozpatrywał w tym artykule.   


Dla osób znających Tarota i podstawy astrologii, powyższy wykres jest wystarczająco czytelny i w zasadzie, na tym mógłbym zakończyć ten artykuł.  Ale jak zaznaczyłem na wstępie, artykuł ten jest przeznaczony dla osób niewtajemniczonych, bądź osób początkujących, dlatego chcę "przemówić obrazami" - kartami. Obrazy pobudzają naszą wyobraźnię, która w wypadku kart prezentowanych przeze mnie, jest wyjątkowo wyrazista, czytelna. Dlatego, celowo nie podaję podstawowego przesłania poszczególnych Arkanów. Patrząc na poszczególne karty warto mieć na względzie zasadę, że każda karta Małych Arkanów znajduje odbicie w Dużych Arkanach, tzn. każda Dwója Małych Arkanów wiąże się z Drugim Wielkim Arkanem - Arcykapłanką, każda trójka - z Władczynią, itd. aż do dziesiątki - powiązanej z Dziesiątym Wielkim Arkanem - Kołem Fortuny.  


Przed prezentacją kart, dwie uwagi, które znacznie ułatwią ich zrozumienie:

1. Górne rzędy (trzech) kart pochodzą z talii Pictorial Key Tarot, których obraz można określić, jako klasyczny; trzy karty w dolnym rzędzie pochodzą z talii Victorian Romantic Tarota, czyli Tarota Wiktoriańskiego, który wyróżnia się piękną grafiką, stonowaną kolorystyką i dużą ilością szczegółów, symboli. 

2. Kolor tła, na których prezentuję karty nie jest przypadkowy. Nawiasem mówiąc, w ezoteryce określenie "przypadek" nie istnieje. Kolory tła odpowiadają poszczególnym żywiołom, i tak: kolor czerwony - żywioł Ognia; kolor niebieski - żywioł Wody; kolor żółty - żywioł Powietrza i kolor brązowy - żywioł Ziemi.


Baran   [21.03-19.04]  
Dwójka Buław,          Trójka Buław,           Czwórka Buław.


Byk   [20.04-22.05]
Piątka Pentakli,        Szóstka Pentakli,       Siódemka Pentakli.


Bliźnięta   [23.05-21.06]
Ósemka Mieczy,     Dziewiątka Mieczy,     Dziesiątka Mieczy.


Rak   [22.06-22.07]
Dwójka Kielichów,   Trójka Kielichów,   Czwórka Kielichów.


Lew   [23.07-23.08]
Piątka Buław,         Szóstka Buław,           Siódemka Buław.


Panna   [24.08-22.09]
Ósemka Pentakli,    Dziewiątka Pentakli,    Dziesiątka Pentakli.


Waga   [23.09-22.10]
Dwójka Mieczy,       Trójka Mieczy,         Czwórka Mieczy.


Skorpion   [23.10-21.11]
Piątka Kielichów,   Szóstka Kielichów,   Siódemka Kielichów.


Strzelec   [22.11-21.12]
Ósemka Buław,        Dziewiątka Buław,      Dziesiątka Buław.


Koziorożec   [22.12-19.01]
Dwójka Pentakli,      Trójka Pentakli,        Czwórka Pentakli.


Wodnik   [20.01-18.02]
Piątka Mieczy,        Szóstka Mieczy,       Siódemka Mieczy.


Ryby   [19.02-20.03]
Ósemka Kielichów,  Dziewiątka Kielichów,  Dziesiątka Kielichów.

ez[o]

3 komentarze:

 1. Dzien dobry Edku,

  bardzo mis ie podobaja Twoje artykuly,
  a te o zwiazkach znakow Zodiaku z Tarotem
  sa bardzo intersujace, dziekuje i gratuluje Ci
  Twojego niezwyklego talentu,...
  za-za

  OdpowiedzUsuń