poniedziałek, 18 marca 2013

Nareszcie koniec


Na tyle banalny jest ten post, na ile banalnego dotyczy wydarzenia, a mianowicie remontu mieszkania. Ponad miesiąc temu pisałem, że remont potrwa cztery, góra pięć tygodni. Rzeczywistość okazała się mniej optymistyczna. Wszechstronny fachowiec - Grześ ze swoim pomocnikiem Andrzejem 28 stycznia zapełnili "po brzegi" balkon (4,5 metrowy) skrzyniami wypełnianymi narzędziami, i... zaczęło się! Wyburzanie ściany łączącej pokój z kuchnią, kładzenie posadzki w kuchni i w przedpokoju, wymiana i przeróbki mebli kuchennych, wymiana instalacji elektrycznej i kanalizacji, całkowita budowa (od podstaw) łazienki i przedpokoju, wymiana drzwi a na zakończenie podłóg w pokoikach.

Wszystko to odbywało się na 36 metrach kwadratowych z przemieszczaniem mebli i "egzystowaniu" w tych warunkach przez półtora miesiąca. Najbardziej "poszkodowanym" był Helios, który przez kilka dni nie mógł znaleźć dla siebie miejsca. Jednak po kilku dniach zdawało się, że hałas i wszechobecny kurz nie robią na nim większego wrażenia. Leżał wśród narzędzi i materiałów budowlanych, na brudnej podłodze. Sąsiedzi okazali się dla nas niezwykle tolerancyjni. Przez trzy tygodnie na korytarzu stała "piekielna maszyna" do cięcia i szlifowania kafli, robiła wiele hałasu, który roznosił się aż do dziesiątego piętra. Ze zrozumiałych względów  przez kilka dni sąsiedzi użyczali nam łazienki.  

Muszę pochwalić Grzesia, którego fachowość i dokładność okazała się imponująca. Niemal każdego dnia rano zaskakiwał mnie nowymi pomysłami, które przekształcał w rzeczywistość, stąd remont przeciągał się o kolejne dni. Efekt końcowy - super.


Dlaczego o tym piszę? Jak wspomniałem na wstępie - banalna sprawa, ale inne wątki są dla mnie kluczowe, dające wiele do myślenia.

W czasie remontu miałem kontakt telefoniczny z starszym ode mnie serdecznym kolegą Mirkiem. Zdawałem mu relację jak przebiega remont. Podczas jednej z rozmów, Mirek w sposób delikatny zapytał mnie, czy starczy mi pieniędzy, ponieważ Grześ wprowadza  innowacje, które radykalnie podrażają remont. Mirek kierował się zwykłą koleżeńską troską i obawą czy nie popadnę w długi. Na szczęście kasy starczyło, nie przeinwestowałem.   

Dostałem kilka e-maili, które były dla mnie sympatyczne. W większości ich autorami były osoby, które przeszły podobny "chrzest bojowy". A kto nie remontował mieszkania? Jeden z e-maili zrobił na mnie wrażenie, dlatego przytoczę go w całości. Jestem przekonany, że Jego Autorka nie będzie miała za złe, że ujawniam jego treść. 

Dzień dobry Edku, czytam, że Wasze mieszkanie jest w remoncie. Zapraszam Was do mnie na czas remontu - i nie tylko. Przestrzeni jest pod dostatkiem, dla Heliosa - także. Serdecznie pozdrawiam. Liliana. 

No cóż mogę dodać. Przepraszam Ciebie Liliano, że do tej pory nie odpowiedziałem na Twojego e-maila. Dzięki Ci za dobre serce, za szczerość, ale nasza obecność podczas remontu była niezbędna. Dobra Duszo, wzruszyłaś Mnie i Danusię. 

Do poprzedniego, lakonicznego posta napisali komentarze Stasiu i Małgosia. Szczególnie Małgosi był budujący, oto on:

Edziu witaj miło :)))! Mam nadzieję obejrzeć efekty prac :) Trzymam kciuki za efekty końcowe... Pomyśl: teraz trochę kurzu ze szczyptą dyskomfortu, ale później ...mmmm:))) Znam to uczucie. Jeśli w ten sposób Cię pocieszę, powiem: od trzech (!!!) lat przymierzam się do remontu łazienki, w pakiecie z wyburzeniem ścian;-) Właśnie to "wyburzenie" mnie skutecznie - jak dotąd - odstraszało. Chcę. Chcę łazienkę, w której będę się dobrze czuć :) Pozdrawiam ciepło Was wszystkich (Helioska tradycyjnie za uchem pokiziaj ode mnie).


Droga Małgosiu. Dzięki! Na pewno wyślę Ci zdjęcia i filmik - z "dziełem" jakiego dokonał Grześ. Rewanżuję się. - Śmiało wyburzaj ściany! Heliosek liże Cię w obydwa policzki, a ja z Danusią mocno ściskamy. 

Osobną kwestią w czasie remontu (ze zrozumiałych względów) był bardzo ograniczony mój kontakt z Internetem, z blogami, które odwiedzam oraz z facebook'iem. Niemniej jednak w miarę moich możliwości, co jakiś czas zaglądałem na stronę Małgosi, by nacieszyć oczy pięknymi arcydziełami. Brakowało mi czasu, żeby zagłębić się w lekturze Basi Silver, która pisze dużo i bardzo ciekawie. Mam nadzieję, że za jakiś czas nadrobię zaległości. Oczywiście na chwilę "wpadałem" na "tarotowe" strony Kreatorki Thelemy i specjalistki Oleńki.Na zakończenie jeszcze jeden, jakże ważny wątek. Otóż, przez cały czas remontu, raz jeden byłem w lesie, który jest dla mnie azylem, gdzie mogę się odprężyć, wyciszyć, skorzystać z  energii drzew, czy w spokoju pomedytować. Byłem ze Stasiem w Czarnowie wśród bhaktów, skąd wróciliśmy (jak zawsze) wyciszeni, z dużym zapasem pozytywnych energii. Miejscem, które często "odwiedzałem" była Castorama, gdzie kupowałem materiały do remontu. Charakterystyczny obrazek. Widziałem biegających miedzy alejkami ludzi, którzy z wózkami pełnymi towaru kierowali się do kas. Trudno było mi przyzwyczaić się do tego, że jednym z nich jestem ja. Zdaję sobie sprawę jak duże mam zaległości w zgłębianiu  Mojej Kochanej Ezoteryki, zrozumiałem jak człowiek jest ubogi, wyjałowiony, kiedy pędzi przed siebie mając przed oczami tylko... płytki, kleje, farby, rury, zaprawy i inne materiały budowlane. Tak było przez półtora miesiąca. Na szczęście KONIEC REMONTU i koniec.... pieniędzy, ha, ha, ha... 

Bardzo dobrze to wróży na przyszłość.

ez[o] 

12 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Basiu.

   Dziękuję Ci za ciepłe słowa skierowane do mnie, to one dają nam siłę, chęć do działania - radują serce. Przekonałem się, że "wirtualna znajomość" często bywa cenniejsza, bardziej szczera niż bezpośrednia, czego przykładem jesteś Ty oraz inni moi Internetowi Przyjaciele.

   Co do lektury, to mam pewne obawy, że trudno mi będzie nadgonić zaległości, ponieważ są one duże, by nie powiedzieć ogromne. Ale od tego są noce. Tak się układa, że kiedy Świat usypia - ja się budzę i "działam" a obok mnie leży, a właściwie śpi Helios - mój najwierniejszy przyjaciel.

   Pozdrawiam serdecznie i bardzo, bardzo ciepło. :)

   Edek

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Witaj Edziu > Byłem na Bieżąco informowany o Twoim remoncie i już niedługo zaczyna się sezon rowerowy a Ty się szybko Uporałeś i Masz z głowy remont i czas szykować rowerek na sezon i nic tylko cieszyć się i oddychać pełną piersią „Pozdrawiam – Staś”

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stasiu.

   Dzięki Ci za komentarz.
   No właśnie, czekam na "sezon rowerowy", który Ty już zacząłeś. Sprawdzałem stan sprzętu. Wszystko OK. W koła trochę "wiatru" i... wypad. Ale zanim to nastąpi, trochę cierpliwości.

   Pozdrawiam serdecznie.


   Usuń
 3. Drogi Edwardzie,
  Powiem Ci szczerze, że ostatnio trochę się już niepokoiłam o Ciebie. Remont miał trwać 2 tyg. Przedłużał się.....ech, nie ważne co mi się w głowie kołatało, ważne - że nareszcie jesteś:))

  Pozdrawiam ciepło
  Thelema

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja Droga.

   Dziękuję Ci za komentarz, którym bardzo się wzruszyłem. Ja stary człowiek, a znajdują się Ludzie, którzy się o mnie niepokoją.

   Renatko, chwila cierpliwości, a wejdę w "internetowy rytm". A tak na gorąco. Jestem pod wrażeniem Twojego Dzieła. Szerzej na ten temat napiszę za kilka dni.

   Pozdrawiam Ciebie bardzo, bardzo ciepło i serdecznie. :)

   Usuń
  2. Czekam więc cierpliwie :)bo bardzo mi brakuje rozmów z Tobą :)

   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 4. Uff.. pewnie Wszyscy odetchnęliście z ulgą, cieszę się że remont już za Wami :)

  Ściskam całą rodzinkę bardzo ciepło,
  Ola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Oleńko.

   To prawda, że wszyscy odetchnęliśmy, a najbardziej Helios, który odsypia półtoramiesięczne "zaległości".

   Dziękuję Ci za komentarz - Moja Tarotowa Przewodniczko.

   Pozdrawiam szczerze i ciepło Ciebie i całą Twoją Kochaną Rodzinkę. :) :) :) :)

   Usuń
 5. Witaj Edwardzie. Zazdroszczę, że masz już PO ;-). Mnie remont też czeka, ale na pewno nie w tym roku... Dwa lata temu remontowałam jednak kuchnię - znam więc uroki tego przedsięwzięcia. Ja dość długo w ogóle nie pisałam i nie bywałam na blogach - z przyczyn różnych i rozmaitych. Ten rok - choć nie wierzę w pechowe 13-stki - zaczął się dla mnie i ciągnie niezbyt szczęśliwie...

  Pozdrawiam, gratuluję nowych wnętrz i całuję w nosek Helioska!

  Cieszę się, że wróciłeś do blogosfery. Aha - jesteś na FB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja Droga.

   Dziękuję Ci za komentarz, za to, że odezwałaś się. Na bieżąco obserwuję Twoją stronę. Teksty, jakie tam odnajduję są balsamem na moje serce - piszesz pięknie, niezwykle barwnie. Mówiąc wprost - odpoczywam na Twojej stronie.

   Przyznam się szczerze, że "cisza", dłuższa przerwa na Twoim blogu napawa mnie smutkiem.

   Każdy z nas musi zmierzyć się z kurzem, hałasem i... wydatkami - by później mieszkać miło i sympatycznie. Ja przymierzałem się dość długo. Dwa powody: obawa jak to będzie i oczywiście finanse.

   Szerzej napiszę do Ciebie w e-mailu.

   Pozdrawiam serdecznie i ciepło - Trzymaj się! Acha, Heliosek radośnie poszczekuje i... liże Cię po policzkach. :)

   Usuń