piątek, 6 lipca 2012

Trochę o... żywiołach


Dwa dni temu, kiedy szedłem obok osiedlowego boiska, byłem świadkiem scenki, na którą większość przechodniów prawdopodobnie nie zwróciło uwagi. Spacerowała mama ze swoim dwu-, może trzyletnim synkiem, który niespodziewanie, w mgnieniu oka znalazł się w kałuży, po której zaczął biegać. Reakcja matki była natychmiastowa – skrzyczała brzdąca. Czy słusznie? Być może miała rację, ale… ja na takie obrazki patrzę „innym okiem”. Ten epizod stał się przyczynkiem do napisania tego posta. 

Widok dziecka zbierającego z ziemi napotkane kamienie, czy wspinającą się na drzewo małą dziewczynkę, bądź dzieci wkładających patyki do ogniska, czy też, wspomnianego wcześniej malca biegającego po kałuży, przeważnie mają głębszy sens, znaczą więcej niż zwykła zabawa. Niestety dorośli najczęściej tego nie rozumieją. Rodzice ograniczają się do udzielania swoim dzieciom uwag, typu: odejdź od ognia, wyrzuć te kamienie, wyjdź z tej wody, bo zamoczysz buty, zejdź z tego drzewa – dziewczynce nie wypada. Należy zadać sobie, podkreślam jeszcze raz sobie pytanie: Dlaczego dziecko wkłada patyk do ogniska?, Czy kieruje się zwykłą ciekawością, a może jest jakiś inny powód, którego nie znam? Właśnie, którego nie znam. Dla dziecka – małego „ludzika” wkraczającego w życie, wszystko jest ciekawe, nowe, wszystkiego musi dotknąć, powąchać, a nawet spróbować jak smakuje.

Postaram się, oczywiście w wielkim uproszczeniu, odpowiedzieć na wyżej postawione pytania i rozwiać wątpliwości, odwołując się do czterech żywiołów, które nam towarzyszą tu na Ziemi od urodzenia aż do śmierci. W zasadzie płód w łonie matki, głównie w trzecim trymestrze, dość mocno odczuwa żywioły, z którymi przyjdzie mu po dziewięciu miesiącach „zderzyć się”. Niewątpliwie noworodek w momencie przyjścia na świat doznaje szoku, co potwierdzają osoby, które poddały się regresji hipnotycznej. Prawdopodobnie moment odejścia jest jeszcze trudniejszy, ponieważ „żegnamy się” z żywiołami, które gwarantowały nam życie. Można w tym miejscu dodać, że żywioł Wody najwcześniej zaczyna opuszczać nasze ciało, czego dowodem są pojawiające się zmarszczki na twarzy i innych częściach ciała. Proces starzenia najbardziej przeżywają numerologiczne „trójki”, dlatego powinny niezwłocznie znaleźć sobie absorbujące zajęcie, które pozwoli im zapomnieć o „tragedii”, jaka ich spotkała. 

Na temat żywiołów napisano wiele mądrych, wartościowych książek, które cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Oczywiście sam z nich korzystałem i w miarę potrzeb zaglądam do nich nadal.  Niestety, nie zawsze potrafimy tą wiedzę odpowiednio wykorzystać, czyniąc ją „wiedzą teoretyczną”. Wiele osób zbyt schematycznie traktuje ją, szufladkując siebie w odpowiedniej przegródce, co jest podstawowym,  błędem. Jeśli jestem zodiakalnym Lwem, to rzecz jasna moim „dominatem”, motorem moich działań jest Żywioł Ognia, ale jest on uzupełniany przez pozostałe trzy żywioły. Analogicznie, sytuacja przedstawia się ze znakami Zodiaku. Jeśli, ktoś jest zodiakalną Panną, to osoba ta powinna przyswoić sobie wiedzę - pamiętać, że pozostałe jedenaście znaków Zodiaku mają na nią wpływ. Kanały poszczególnych znaków niczym dopływy rzeki docierają do nas, co przejawia się w naszym życiu na różne sposoby. Przypomnę, że Ogień i Powietrze – to żywioły męskie, które są dla siebie przyjazne, wspomagają siebie. Mówiąc prostym językiem, dla podtrzymania płomienia (ognia) niezbędne jest powietrze. Z kolei Woda i Ziemia to żywiły żeńskie, które wzajemne się uzupełniają. Gleba (ziemia) bez wody staje się klepiskiem, na którym nic nie urośnie – nie wyda żadnego plonu. Ale nie zapominajmy, że nadmiar wody żyzną glebę zamienia w błoto.

Chociaż post nie traktuje o znakach Zodiaku, pozwolę sobie napisać kilka zdań na ich temat. Każdy znak Zodiaku jest przyporządkowany pewnemu żywiołowi, co stanowi prostą zasadę, która sprowadza się do stwierdzenia, że znaki sąsiadujące ze sobą nie tworzą dobrych aspektów. Przykładowo zodiakalny Lew, który jest „przedstawicielem” żywiołu Ognia, po lewej stronie ma za sąsiada Raka (żywioł Wody), co oznaczałoby godzenie wody z ogniem. Po prawej stronie Lwa ulokowała się Panna. Czy jest ona dobrym partnerem(ką) dla Lwa? Mam poważne wątpliwości, ponieważ oznacza to godzenie ognia z ziemią. Promienie Słońca mogą wypalić ziemię, pozbawiając ją wody. Posługując się innymi znakami Zodiaku, możemy dokonać podobnych analiz, wykorzystując podstawową wiedzę o żywiołach.

Teraz mogę wrócić, do wspomnianego dziecka, które pobiegło do kałuży. Być może kierowało się zwykłą ciekawością, a może … no właśnie – znalazło się w wodzie, ponieważ odczuwa braki tego konkretnego żywiołu – Wody, który dotyczy sfery uczuć, ciepła rodzinnego, opieki, troski. W Tarocie w Małych Arkanach to Puchary (Kielichy), które powinny być wypełnione tym, o czym przed chwilą napisałem. Coraz częściej zapracowany ojciec widuje swoje dziecko wieczorem, kiedy ono już zasypia w swoim pokoiku wyposażonym w różne „cudeńka”, ale brak w nim rzeczy najważniejszej… ojcowskiego ciepła (żywiołu Wody). Zabawa przy ognisku, widok lecących iskier i trzask palącego się drewna jest dla dziecka wspaniałym przeżyciem, ponieważ, na co dzień nie widzi ono, nie doświadcza na sobie żywiołu Ognia. Pewną namiastką mogą być zapalone świece, bądź palące się drwa w kominku, o ile ktoś ma możliwość jego zamontowania. W odległych czasach, kiedy byłem dzieckiem, kontakt z żywiołem Ziemi nie był czymś nadzwyczajnym, chociażby dlatego, że z innymi dziećmi często biegałem „na bosaka”, wiele razy musiałem wysłuchiwać narzekań matki, kiedy łatała podziurawione kieszenie moich spodni. Znosiłem do domu kamienie, które najczęściej trafiały do kubła ze śmieciami. Dzisiaj wszechobecne tworzywa sztuczne, stały się materiałem, z którego produkowane jest także obuwie. Nie mamy bezpośredniego kontaktu z podłożem – z żywiołem Ziemi. Cieszy mnie widok dzieciaków bawiących się w piaskownicy, często w towarzystwie mamy bądź babci.

Tych zaledwie kilka przykładów, uświadamia, jak ważną kwestią jest równoważenie żywiołów w naszym organizmie. Niedobór któregoś z nich, często powoduje nadwyżkę innego, co odczuwamy w różny, niekorzystny sposób. Ludzie najczęściej, wszelkie niepowodzenia i skutki z tym związane traktują jako zły los, który ich prześladuje. A co może uczynić małe dziecko, które jest skazane wyłącznie na swoich rodziców, którzy wychowują go na własne podobieństwo?


šNiezwykle ciekawie żywioły postrzega Hajo Banzhaf, niemiecki ezoteryk, wielki autorytet – znawca Tarota, który o nich pisze (cytat): 

Każdy z czterech żywiołów może być podzielony na trzy stopnie intensywności swoich cech, analogicznie jak dzielą się znaki Zodiaku na cztery żywioły, po trzy znaki w każdym. Są to:
1. Siła wyrywająca się na wolność;
2. Pokojowa siła;
3. Przetransformowana siła.  
  
Dalszą część cytatu stanowią podpisy pod zdjęciami, przedstawiającymi poszczególne żywioły.


                         ŻYWIOŁ OGNIA
                          Pierwotny ogień;               Ognisko;                   Światło.

                        ŻYWIOŁ POWIETRZA
                                      Huragan;                   Wietrzyk;                    Oddech.

                        ŻYWIOŁ WODY
                            Potop (powódź);                  Morze;                 Woda do picia.

                        ŻYWIOŁ ZIEMI
                            Trzęsienie ziemi;          Fundament;                Kamień.


Dokonajmy ogólnej analizy znaczenia obrazów zamieszczonych powyżej.

Patrząc na wszystkie cztery żywioły, jako na siłę wyrywającą się na wolność, zauważamy, że niosą one niszczycielską energię, działają destrukcyjnie. Pierwsze cztery zdjęcia umieszczone jedno pod drugim, są namiastką tego, co możemy zobaczyć w telewizorze. Coraz częściej Ziemię nawiedzają kataklizmy, których sprawcami są wszystkie cztery żywioły. Można zadać pytanie, czy można tych klęsk uniknąć? Być może, częściowo – tak, ale w zdecydowanej większości człowiek jest bezsilny wobec „praw natury”. W tym miejscu chcę przypomnieć, że w skali mikro, do oczyszczenia przedmiotów z nagromadzonej negatywnej energii wykorzystujemy wszystkie cztery żywioły. Być może źle to zabrzmi, ale… zdaniem niektórych ezoteryków, wszystkie kataklizmy, to w skali makro samooczyszczanie Ziemi. Jak w skali mikro wytłumaczyć trzęsienie ziemi, jako sposób na oczyszczanie przedmiotów? Najprostszym przykładem jest rozładowywanie wahadełka poprzez jego wstrząs – uderzenie nim o twardą powierzchnię.

Środkowe zdjęcia umieszczone „w pionie”, obrazują pokojową siłę wszystkich żywiołów. Czy nie jest to paradoksem, że te same żywioły, które potrafią w jednej chwili zabrać tysiące istnień ludzkich, dokonać niewyobrażalnych zniszczeń materialnych, są jednocześnie czteroma filarami, na których oparte jest nasze życie? Brak któregoś z nich, powoduje nieuchronną śmierć. Drugi stopień intensywności sprawia, że żywioły są dla człowieka przyjazne, wręcz pomocne. Określenia: ognisko, wietrzyk, morze, fundament, jakich użył pan Hajo Banzhaf, to rzeczowniki, które każdemu człowiekowi dobrze się kojarzą.

Cztery ostatnie zdjęcia to przetransformowana siła, to wielkie zmiany na lepsze, jakie dokonały się we wszystkich żywiołach.  Ich lekkość jest zadziwiająca, co sprawia, że określenie „żywioł” dla laika wydaje lekko przesadzona. Okazuje się, że żywioł Wody to nie tylko powódź, lecz także woda do picia, że żywioł Ziemi, to nie tylko trzęsienie ziemi, ale także leżący gdzieś w lesie czy na polu kamień, w którym drzemie olbrzymia „uśpiona” energia.

šTym dwunastu obrazom (symbolom żywiołów) można przyporządkować znaki Zodiaku, a znawca Tarota, z łatwością może wskazać arkana, których cechy i symbolika będą pasowały do poszczególnych żywiołów. Dzięki panu Hajo Banzhaf’owi i jego innowacyjnej koncepcji podziału żywiołów, zaprezentowanej przeze mnie w formie graficznej (jestem wzrokowcem), dosyć często z niej korzystam, w sytuacjach, kiedy muszę zwolnić, przyhamować, utrzymać w przysłowiowych „ryzach” emocje, poskromić własne ego. Jestem zodiakalnym Lwem i karmiczną „jedynką”. Wystarczy, że przywołam te dwanaście obrazów i… huragan zamienia się w oddech, równy i głęboki. Podobnie dzieje się z pozostałymi żywiołami – buchający ogień, zamienia się w światło, potop – w wodę do picia, a trzęsienie ziemi – w kamień.  

Ez[o] 


Za namową kolegi Mirka, zmieniłem czcionkę (krój pisma). Myślę, że „wyszło to na dobre”. Obydwaj z wykształcenia jesteśmy poligrafami. Mireczku, DZIĘKI za sugestię!

9 komentarzy:

 1. Ten ostatni tydzień dał o sobie znać dopadły naszą ziemie Dolnośląską > Żywioły w postaci Wichur i powodzi tzn. zerwane dachy zniszczone mosty itd. Wczoraj ogień też dał o sobie znać w Lubaniu Śląskim i spłonęły hale produkcyjne wyrobów higienicznych i więc > ŻYWIOŁY Nas nie oszczędzają itd..Super jak zwykle napisany Post.”Pozdrawiam Serdecznie” Staś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stasiu.

   Dziękuję Ci za komentarz do posta.
   Przywołałeś żywioły z tej "gorszej strony". Takich sytuacji będzie więcej, ponieważ człowiek - najwiekszy barbażyńca, podcina gałąź na której siedzi.

   Zapomnijmy o tym, korzystajmy z żywiołów nie tylko od święta. My, póki co, używamy ich "na maksa", aż koła się grzeją podczas jazdy rowerem.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Edek

   Usuń
 2. Ja jestem Skorpion numer 6. Mój mąż Bliźniak numer 5. Ale jakoś się dogadujemy ;-). Ba nawet dobrze! A podobno nie jest to dobra kombinacja ;-).

  Synkowie obaj Ryby z tego samego dnia i miesiąca ale w odstępie 3 lat :-).

  Jak zawsze - post wspaniały Edwardzie. Może też będę przywoływać sobie te 12 obrazów w chwilach zbyt gorliwych emocji?

  Temat żywiołów jest szeroki i pasjonujący. Dziękuję, że mogę u Ciebie poczytać chociaż trochę - na więcej lektur na obecnym etapie życia nie mogę sobie pozwolić... Ale nic to. Na wszystko przyjdzie czas (OBY!).

  Dodam, że ja uwielbiam wodę (pić i się w niej pławić, patrzeć na nią). Lubiłam zbierać ciekawe kamienie (chyba nadal lubię). Uwielbiam płomień świecy i trzask ogniska. Kocham wiatr, który chłodzi ciało w upały (jak obecnie). Wszystkie żywioły są wspaniałe (choć nie wtedy, gdy niszczą...). Ach... i u mnie w Pastorczyku - ja i chłopcy latem latamy boso ile tylko się da - na dworze ma się rozumieć!.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Amisho.

   Dziękuję za odwiedziny na mojej stronie i za komentarz. Cieszę się, że w mojej „pisaninie” znajdujesz coś dla siebie.

   Drogi Skorpionie, to, że Twój Mąż jest zodiakalnym Bliźniakiem (żywioł Powietrza), to teoretycznie, jak zauważasz – „nie jest to dobra kombinacja”, to prawda. Jednak od reguły są odstępstwa. Myślę, że jesteście związkiem karmicznym, który „rządzi się” trochę innymi prawami. Masz jeszcze dwie Rybki [synków], którzy przynależą podobnie jak ich Mama do żywiołu Wody. Jestem prawie pewien, że są oni „wrażliwymi istotami” - to przyszli wolontariusze, na których nie warto pokrzykiwać, ponieważ jest to dla nich zbyt silne przeżycie. Sama najlepiej wiesz.

   Piszesz o wodzie, którą uwielbiasz, zgoda. Czy wyobrażasz sobie skorpiona [stworzenie] bez wody? Bardzo dobrze, że kochasz wszystkie żywioły, to dodaje Ci sił i równoważy energie w organizmie. Jesteś jedną z nielicznych matek, które ze swoimi pociechami biegają boso, super. A, że żywioły czasami są nieznośnie, to jak pisałem – oczyszczają naszą Ziemię. Wiem, że brzmi to dość brutalnie.

   Nie martw się, przyjdzie czas na lekturę ezoteryczną w odpowiednim czasie, cierpliwości, cierpliwości...

   Sprawdziłem na sobie przywoływanie – wizualizację tych dwunastu obrazów – naprawdę działa! Jest to lepsze niż liczenie do, dziesięciu w chwilach nazwijmy – ekstremalnych, ponieważ nie tylko odcina [chwilowo] negatywne emocje [złość], pozwala także wyciszyć się na znacznie dłużej.

   Mam jedno, może niedyskretne pytanie. Chodzi mi o Twojego kochanego Pastorczyka. Czy jest to nazwa Waszej rodzinnej posiadłości, czy miejscowość, której nie uświadczy na mapie?

   Pozdrawiam serdecznie Ciebie i całą Twoją Rodzinę. : )))))

   Edek

   Usuń
  2. Dzien dobry Edku,
   czy moge wyrazic swoje uznanie dla Twojego bloga,
   dziekuje, ze jestes, obcopwanie ze szcesliwymi ludzmi to tez wielkie szczescie,...
   zycze powodzenia, czytelnik

   Usuń
 3. przepraszam za bledy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kłaniam się Tobie drogi(a) Anonimowy(a).

   Szanuję Twoją anonimowość, chociaż przyznam się, że o wiele łatwiej komunikować się z osobą, która przedstawia się. Twój wybór – Twoja decyzja. Anonimowość źle mi się kojarzy – z poprzednim systemem społecznym w naszym Kraju.

   Co zaś się tyczy mojego bloga, to piszę go z czystej przyjemności, jest dla mnie kanałem łączącym mnie z Ludźmi, tymi przez duże „L”.
   Życie układa się według z góry ustalonego planu. Spotykamy takich a nie innych ludzi, w myśl reguły: „Podobne przyciąga podobne”. W ezoteryce nie ma przypadkowości, a jedynie możemy mówić o zbiegu okoliczności. Przykładem jest Twoja „wizyta” na mojej stronie.

   Co do szczęścia, to każdy widzi je i odczuwa po swojemu. Często ludzie nie potrafią uszanować danego im szczęścia, dlatego tracą je, by w przyszłości je bardziej szanowali, pielęgnowali.

   Serdecznie pozdrawiam.

   Edek

   Usuń
 4. dzięki za tego posta. Szczególnie, że ostatnio zaczęłam łapać się na zabranianiu dzieciom znoszenia różnych rzeczy do domu... :(
  ten koncept z 12 obrazami koniecznie muszę wypróbować :)

  u mnie dla odmiany jest dom typowo "wodny" - Ja i pierworodny to Ryby (do tego Wojtek jest numerologiczną 9), Luby i średnie dziecię - Raki, tylko Kluska się wyłamała - Bliźniaczek :) (chociaż miała być Raczkiem również :D)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Tuome.

   Dziękuję Ci za odwiedziny w moim „wirtualnym” domu i za komentarz.

   Proszę, pozwól swoim Pociechom na „luksus” znoszenia do domu różnych rzeczy, które dla nas mogą wydawać się zbędne, a niekiedy wręcz niepożądane.

   Te dwanaście obrazów (jak wspominam w tekście) są doskonałym lekarstwem na łagodzenie stresu, nerwów, napięć. Być może początki mogą być trudne, ale zaręczam, że „to działa”. Przywołany odpowiedni (do sytuacji) obraz działa jak balsam. Możemy uniknąć wielu przykrych sytuacji, których życie nam nie szczędzi.

   To bardzo dobrze, że Twój dom składa się z żywiołu Wody. Jest domem, gdzie WSZYSCY się kochają, szanują, wspierają, a takie uczucia są fundamentem, opoką, na której opiera się zdrowa „duchowo” rodzina.

   Serdecznie pozdrawiam Ciebie, Twoją kochaną Rodzinę, Dzieciaczki z Lenką na czele. :))))

   Edek

   Usuń